Ich podstawowym zadaniem jest sprawne odprowadzenie szkodliwego dymu oraz pyłów powstałych wskutek pożaru. Zastosowanie klap dymowych pozwala na ochronę przed zadymieniem i nadmiernym wzrostem temperatury, co z kolei wpłynie na bezpieczeństwo oraz komfort osób przebywających wewnątrz obiektu. Należy pamiętać, że większa część śmiertelnych przypadków w czasie pożaru nie jest skutkiem bezpośredniego narażenia na ogień, a zatrucia szkodliwymi gazami powstałymi podczas pożaru. Dlatego tak ważne jest, by budynki (szczególnie użytku publicznego) były wyposażone w sprawne systemy oddymiające.
Klapy są dostępne w kilku rodzajach do wyboru. Wyróżniamy warianty jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, prostokątne, kwadratowe, o budowie skośnej bądź prostej. Do ich produkcji wykorzystana została między innymi blacha stalowa ocynkowana, blacha aluminiowa, a także poliwęglanowe bądź akrylowe wypełnienie skrzydła.
Klapy dymowe mogą być sterowane elektrycznie za pomocą siłownika sterowanego z czujnika dymowego bądź centrali SAP. Ich uruchomienie może także nastąpić poprzez siłownik pneumatyczny zasilany sprężonym powietrzem bądź też dwutlenkiem węgla. Ponadto wyróżniamy również klapy sterowane mechanicznie uruchamiane za pomocą mechanicznej lub gazowej sprężyny (z zapadką odblokowywaną ręcznie).
Możemy również podzielić klapy ze względu na sposób montażu. Według tego kryterium wyróżnia się warianty montowane w pasmach świetlnych oraz wolnostojące. Klapy oddymiające w pasmach świetlnych stanowią doskonałe rozwiązanie w przypadku obiektów przemysłowych oraz handlowych. W tym przypadku spełniają bowiem nie tylko funkcję oddymiania, ale i zapewniają doświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem. Ich kształt odpowiada kształtowi pasma lub jego połaci. Warianty wolnostojące natomiast mają konstrukcję łukową i wykonywane są w dowolnych rozmiarach z uwzględnieniem wymaganej powierzchni czynnej oddymiania.
Podstawową funkcją klap dymowych jest odprowadzenie dymu i pyłu powstałego podczas pożaru, co ułatwia prowadzenie akcji ratunkowej oraz ewakuację, a także zmniejsza szkody powstałe w wyniku pożaru, ale nie tylko. Na co dzień zapewniają też doskonałe, naturalne doświetlenie pomieszczeń, a także możliwość ich wentylacji. Zapewniają również ochronę konstrukcji budynku dzięki odciążeniu termicznemu. Urządzenia te montowane są najczęściej w połaci dachowej, mogą być również instalowane w zewnętrznej ścianie budynku. W wyborze miejsca ich montażu należy uwzględnić fakt, że otwarcie klap musi zapewniać swobodne odprowadzenie zanieczyszczeń powietrza na zewnątrz budynku.
UNIKAD Sp. z o.o.
ul. Błażeja Winklera 1
60-246 Poznań
NIP: 7792502085 REGON: 382320763 KRS: 0000766857
e-mail: unikad@unikad.pl